top of page
 • solarXplain

7.500 Megavatlık Yenilenebilir Enerji Kapasite Tahsisi İçin Yeni Adım!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, dün yaptığı önemli açıklamayla Türkiye'nin enerji sektöründe çığır açacak bir adım attı. Yapılan teknik çalışmaların ardından, kendi tüketimi için yenilenebilir enerji yatırımı yapan sanayicilere, otellere, ticarethanelere ve evlere yönelik 7,500 megavatlık yeni bir kapasitenin açıldığını duyurdu.

2016-2018 yılları arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürü ve Müsteşar Yardımcısı; 2010-2016 yılları arasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nda Kurul Üyesi olarak görev yapan Dr. Alparslan Bayraktar; 23 Temmuz 2018-3 Haziran 2023 tarihleri arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.   3 Haziran 2023 tarihli ve 2023/284 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak atanmıştır.    Kamu görevlerinden önce ise yurt içinde ve yurt dışında özel sektörde çalışmıştır.   Uluslararası kuruluşlar bünyesinde enerji yönetimi ve düzenlemeleri alanında çalışmaları bulunan Dr. Alparslan Bayraktar, Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu (ICER) ve Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) Başkanlığı yapmıştır. Sn. Bayraktar halen Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Başkanlığını yürütmektedir.    Dr. Alparslan Bayraktar lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nde tamamlamıştır. Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden ekonomi hukuku alanında ve Fletcher School of Law and Diplomacy’den uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans derecelerine sahiptir. Doktorasını ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yer Sistem Bilimleri Bölümünde Enerji Ekonomisi ve Politikası alanında yapmıştır.
25.01.2024
25.01.2024
Bayraktar, yaptığı açıklamada, "Uzun bir süredir teknik çalışmalarını yürüttüğümüz bu sürecin sonuna geldik. Özellikle sanayicilerimizin kendi tüketimleri için 7,500 megavatlık yeni bir yenilenebilir kapasiteyi ilan ediyoruz. Bu kapasiteyi önümüzdeki süreçte, ağırlıklı olarak güneş ve rüzgar enerjisi olmak üzere, yenilenebilir kaynaklarla kullanıma açacağız." dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, açıklamasında şu detaylara da değindi: "Bu kapasite için başvurular alınabilecek ve 2024 yılı içerisinde bu başvurulardan seçilen sanayicilere 7,500 megavatlık enerji kapasitesi tahsis edilecek. Bu tahsisin ardından beklentimiz, sanayicilerimizin bir an önce bu yatırımları gerçekleştirerek, yeni kurulu güçlerin devreye alınmasıdır."

Bu adımın, Türkiye'nin enerji bağımsızlığına yönelik önemli bir adım olduğunu vurgulayan Bayraktar, ülkenin sürdürülebilir enerji hedeflerine ulaşmak adına bu tür teşviklerin önemine dikkat çekti. Ayrıca, bu projenin sadece ekonomik anlamda değil, aynı zamanda çevresel sürdürülebilirlik açısından da büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti.

Bu yeni yenilenebilir enerji kapasitesinin, Türkiye'nin enerji sektöründe çeşitlenmeyi ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeyi hedeflediği bir süreçte geldiği göz önüne alındığında, ülkenin enerji alanındaki liderliğini pekiştirecek önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir.


23 görüntüleme0 yorum

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page