top of page
  • solarXplain

TEİAŞ, 3.750 MW'lık Kapasite Tahsisine İlişkin Duyuru Yayınladı

Kapasite tahsisleriyle ilgili olarak T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından 08.02.2024 tarihli ve 12415 sayılı karar alınmıştır. Bu kapsamda Kurul Kararı, İletim Gerilim Seviyesinde Bölgesel Bazda Kapasiteler Tablosu ve dağıtım seviyesinden transformatör merkezi bazlı tahsis edilen lisanssız üretim kapasiteleri aşağıda yer almaktadır.


İletim Gerilim Seviyesinde Bölgesel Bazda Kapasiteler
İletim Gerilim Seviyesinde Bölgesel Bazda Kapasiteler

TEİAŞ, lisanssız elektrik üretimi yatırımı için ayrılacak 3.750 MW'lık kapasite hakkı için duyuru yayınladı. Bu duyuruda, EPDK'nın 8 Şubat 2024 tarihli kararı paylaşıldı. [1]

EPDK'nın kararına göre, belirlenen kapasite 1 Ekim 2023 ile 29 Şubat 2024 tarihleri arasında yapılan veya yapılacak başvurulara tahsis edilecek. Mevcut ve Şubat ayı içinde yapılan başvuruların teknik değerlendirmesi ise 2024 yılı Nisan ayının ilk haftasında yapılacak.

Açıklanan kapasitenin %25'i, tüketim tesisleri ile trafo merkezlerinin aynı il sınırları içinde olan lisanssız yatırım başvuruları için ayrılacak. Kalan %75'lik bölüm ise diğer başvurular için kullanılacak.

Aynı il sınırları içinde tüketim tesisi bulunan ancak %25'lik kota dolmuş olan yatırımcıların başvuruları, ilgili il için ayrılan %75'lik kota ile birlikte değerlendirilebilecek.

İletim seviyesinden yapılan başvurularda ise bölgesel kapasiteler, TEİAŞ tarafından ilgili yazıda belirtilen şekilde tahsis edilecek.


150 görüntüleme0 yorum

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page